خلاصه زندگی نامه مهدی اخوان ثالث | دانش روشن

خلاصه زندگی نامه مهدی اخوان ثالث

 • 28 آبان 1399
 • 0 نظر
 • کبری محمدی

مهدی اخوان ثالث از معروف ترین شاعران و موسیقی دان قرن معاصر با تخلص شاعری م. امید است. اخوان در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۰۷ در مشهد متولد شد. وی دوران کودکی و نوجوانی خود را در این شهر گذراند و به تحصیل و شکوفایی هنر ذاتی خود پرداخت. در سال ۲۷ پس از اتمام تحصیلات اولیه به تهران رفت و به کارهای مختلفی از جمله دبیری، انتشارات و روزانه، رادیو و تلویزیون پرداخت.

اولین مجموعه شعر مهدی اخوان ثالث  در سال ۱۳۳۰ تحت عنوان  ” ارغنون” چاپ شد که سبک آن غزل، مثنوی و قصیده است. بقیه آثار اخوان دارای سبک جدید می باشد. اخوان ثالث در دوران زندگی خود سختی های بسیاری را تحمل کرده است. او در نهایت نیز در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۶۹ بعد از طی یک دوره کوتاه مریضی در تهران چشم از جهان فرو بست و در مشهد در جوار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

شعرخوانی مهدی اخوان ثالث

سبک شعرهای اخوان ثالث

مهدی اخوان ثالث را می توان صاحب سبک جدید شعر معاصر دانست. اخوان به شعرهای حماسی و کهن مانند شاهنامه فردوسی، ناصر خسرو  و همچنین به زبان خراسانی علاقه بسیاری داشت. اولین مجموعه شعر او نیز به سبک شعرهای کهن است. این اشعار نشان می دهند که اخوان تا چه حد در سرودن شعر سنتی توانایی داشته است.
بعد از انتشار اولین مجموعه اشعار اخوان، وی با استاد نیما یوشیج آشنا شد و این آشنایی تحولی بزرگ در مسیر هنری او ایجاد کرد. از آن پس مهدی اخوان ثالث صاحب سبک نو در شعر معاصر شناخته و معروف شد. این شاعر هنرمند همیشه به دنبال ایجاد تغییر در شعر بود. علاوه بر آن چون به موسیقی علاقه داشت تمام کلمات و سروده های او دارای لحن و آهنگ خاصی بود.

اخوان از سبک شعر اساطیری و حماسی فردوسی الهام می گرفت و آن را با بیانی ساده و قابل فهم در قالب شعر نیمایی می سرود. در واقع شعر کلاسیک و شعر نیمایی را با زبان خراسانی ترکیب کرده و زبانی نو خلق می کرد.
اخوان ثالث وزن و قافیه را برای ایجاد تعاول و توازن در شعر فارسی ضروری می دانست و زبان مخصوص خود را در شعر داشت. تمامی سروده های او از نظر مضمون و محتوا بسیار پربار و قوی است.
این شاعر اجتماعی و حماسی زندگی و سختی های مردم را در دوره قبل از انقلاب در قالب شعر بیان می کرد. اخوان در زندگی عادی خود در این دوره در کنار مردم به مبارزه با رژیم پرداخت و وقتی با شکست‌هایی مواجه شد و ناچارا برای مدتی راهی زندان شد او را شاعر حماسه های شکست می نامند.

شعر مهدی اخوان ثالث

مجموعه ده کتاب شعر اخوان ثالث

کتاب مجموعه ده کتاب شعر مهدی اخوان ثالث همان گونه که از نام کتاب پیدا است شعر های این شاعر است که در ده مجموعه یا دفتر وجود دارد و در قالب کتاب دو جلدی منتشر شده است.
مهم ترین مجموعه شعر های اخوان شامل: ارغنون، زمستان، دوزخ اما سرد، تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم، در حیاط کوچک پاییز در زندان، از این اوستا، اما باید زیست و آخر شاهنامه می شود.
همان گونه که پیش تر گفتیم آن چه که در تمام سروده های مهدی اخوان ثالث دیده می شود لحن محکم، کوبنده و حماسی شاعر است. او گاهی در کنار سروده های اجتماعی زجرها و سختی های مردم را در قالب شعر به تصویر کشیده است.

جالب است بدانید بعضی از سروده های اخوان برای او دردسر ساز شد و او را راهی زندان کرد. همین حوادث باعث شد که شاعر در سال های پایانی عمر خود به کل از فرهنگ و سیاست دوری کند. حتی اخوان در دوران گوشه گیری آثار زیادی از خود خلق نکرد.
مهدی اخوان ثالث در چند سال پایان عمر خود کتاب بدعت، بدایع نیما یوشیج و عطا و لقای نیما را نوشت. آخرین مجموعه شعر او نیز ” تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم” می باشد.
منتقدان شعر فارسی مهدی اخوان ثالث را در گروه شاعران نیمایی یعنی شاعرانی که به دو سبک کهن و نیمایی شعر سروده اند، قرار داده اند. در این گروه اخوان با شاعران هم دوره خود مانند هوشنگ ابتهاج، احمد شاملو و چند شاعر دیگر قرار دارد.

عکس اخوان ثالث

معروف ترین شعر اخوان ثالث چیست؟

این که در تمام سروده های مهدی اخوان ثالث زیبایی و توازن خاص و منحصر به فردی دیده می شود هیچ شکی نیست اما  حتما در بین سروده های شاعر چند اثر به دلایلی شناخته شده تر و معروف تر هستند.
معروف ترین شعر اخوان ثالث شعر” کتیبه” است. پشت داستان زیبای این شعر معنی و مفهوم زیادی نهفته است که درک آن چندان دشوار نیست. این شعر ارزشمند ترین سروده اخوان است چون شاعر در آن به خوبی جبر حاکم بر زمانه را در قالب شعر داستان مانندی به تصویر کشیده است.
داستان شعر در رابطه با تخته سنگی بر سر راه عده ای زندانی است که در دو سوی سنگ حک شده است ” کسی راز مرا داند که از این رو به آن رویم بگرداند”.

در حقیقت تلاش بیهوده افرادی را برای کشف راز نهفته در سمت دیگر تخته سنگ نشان می دهد.
شعر کتیبه از مجموعه از این اوستا بارزترین مثال برای نشان دادن انسان مجبور و تلاش بیهوده او برای تسلط بر جهان پر از جبر برای کشف هستی است. کتیبه مهدی اخوان ثالث را می توان نماد اسطوره شکست دانست.
اخوان تعبیر بسیار زیبایی از شعر و شاعری داشت. وی در جایی نوشته است که شعر محصول بی تابی آدم است.
شاعر باید دیوانه باشد. حتی در رابطه با شاعران دیگر نیز چنین نظری داشت. به عنوان مثال اخوان در رابطه با شعر فروغ فرخزاد می گوید: شعر زمان ما را فروغ در عرض سال هایی اندک به شکلی شگفت آور و با قدرت و جسارت تمام بدون هیچ تجهیز و سپاهی فتح کرد.

شعر اخوان

 

لیست محصولات منتخب
خلاصه زندگی نامه مهدی اخوان ثالث

کتاب مجموعه ده کتاب شعر مهدی اخوان ثالث

مشخصات فنی

 • نویسنده/نویسندگان
  مهدی اخوان ثالث
 • ناشر
  زمستان
 • موضوع
  شعر فارسی
 • شابک
  9782000562849
 • سایر توضیحات
  (باقاب)
خلاصه زندگی نامه مهدی اخوان ثالث

کتاب سه کتاب اثر مهدی اخوان ثالث

مشخصات فنی

 • نویسنده/نویسندگان
  مهدی اخوان ثالث
 • ناشر
  زمستان
 • موضوع
  شعر فارسی
 • مناسب برای
  بزرگسالان
 • شابک
  9789646200012
خلاصه زندگی نامه مهدی اخوان ثالث

کتاب منظومه بلند سواحلی و خوزیات

مشخصات فنی

 • نویسنده/نویسندگان
  مهدی اخوان ثالث
 • ناشر
  زمستان
 • موضوع
  شعر فارسی
 • مناسب برای
  بزرگسالان
 • شابک
  9789646200036
خلاصه زندگی نامه مهدی اخوان ثالث

کتاب از این اوستا

مشخصات فنی

 • نویسنده/نویسندگان
  مهدی اخوان ثالث
 • ناشر
  زمستان
 • موضوع
  شعر فارسی
 • شابک
  9789646200524
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط

خرید اینترنتی کتاب داستان شازده کوچولو (بهترین ترجمه) برای کودکان

کتاب داستان شازده کوچولو معروف ترین و پر خواننده ترین کتاب قرن بیستم است که نویسنده ای فرانسوی به نام […]

خرید اینترنتی کتاب رمان صد سال تنهایی + قیمت در سال 99

کتاب رمان صد سال تنهایی یکی از معدود رمان ها و کتاب های مشهور جهان و ادبیات جهانی است. این […]

خرید اینترنتی کتاب رمان غرور و تعصب + قیمت در سال 99

کتاب رمان غرور و تعصب پرطرفدار ترین رمان انگلیسی است و حتی در دنیای غرب شهرت بسیاری دارد. این کتاب […]

راهنمای خرید بهترین کتاب های محمود دولت آبادی

کتاب های محمود دولت آبادی بخشی از گنجینه ارزشمند ادبیات فارسی است و نقش مهمی در فرهنگ و ادب فارسی […]

زندگی نامه شاعر نیما یوشیج به طور خلاصه

علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج شاعر پر آوازه سرزمین ایران و بنیان گذار سبک جدید در شعر فارسی است. […]

آثار جلال آل احمد و بیوگرافی کامل او

جلال آل  احمد نویسنده، منتقد، دبیر و مترجم معروف ایرانی است. وی در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۰۲ در تهران متولد […]

زندگی نامه محمد حسین شهریار بطور خلاصه

سید محمد حسین شهریار شاعر پرآوازه دیار آذربایجان است. این شاعر پر افتخار ایرانی در تاریخ ۱۰ دی ۱۲۸۶ در […]

زندگی نامه سهراب سپهری به صورت خلاصه

سهراب سپهری شاعر، نویسنده و نقاش باهنر و عارف است که در ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در شهر قم و در […]

دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه